procent składany

Procent składany, co to jest?

Znalazłem kiedyś w necie fajnego mema/grafikę. Albert Einstein powiedział, że: „Procent składany to ósmy cud świata. Ci którzy go rozumieją zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić”. Bardzo mi się podoba to stwierdzenie i jak najbardziej się z nim zgadzam.

Co to jest?

Co to właściwie jest ten procent składany i jak to wygląda? Może nie będę tutaj cytować Wikipedii, ponieważ skomplikowane to brzmi, spróbuję wyjaśnić własnymi słowami. A więc o procencie składanym mówimy wtedy, kiedy zyski z naszych inwestycji przeznaczamy na dalszą inwestycje. Normalnie kiedy inwestujemy cały czas tą samą kwotę, dostaniemy ten sam zysk (oczywiście jeśli procent jest stały). Kiedy natomiast to co zarobimy inwestujemy dalej, nasze zyski cały czas rosną.

Przykład – procent składany

Wiadomo jak to jest z teorią. Nie zawsze tak łatwo wchodzi, więc teraz pokaże to na liczbach. Przykładowo, inwestujemy 1 000zł na 10% miesięcznie. Po upływie 10-ciu miesięcy mamy na koncie 2 000zł. To jest przykład zwykłego procentu, a teraz pokaże jak z taką kwotą będzie działał procent składany. Inwestujemy 1 000zł i po miesiącu zarabiamy 100zł. Tak więc zgodnie z zasadą, teraz inwestujemy to zarobione 100zł dalej. Na drugi miesiąc nasza inwestycja wynosi 1 100zł i od tej kwoty liczymy 10%, co daje nam nie 100zł a 110zł. W drugim miesiącu zrobiliśmy już 110zł. Kolejny miesiąc to 10% z 1 210zł, czyli zysk na koniec miesiąca 121zł. I tak aż do 10-ciu miesięcy.

Na koniec w zwykłym procencie na koncie posiadamy 2 000zł, a tutaj w składanym nasz stan konta to prawie 2 600zł. Daje to aż 600zł więcej. Jak wiadomo i dłużej by to trwało, tym różnica była by jeszcze większa.

Jak w tym przypadku nie zgodzić się z Albertem, który mówił, że to ósmy cud świata. Uważam, że rzeczywiście tak jest, tylko trzeba się tego nauczy, albo to po prostu wiedzieć i według tego działać. W kolejnych wpisach pokażę jak to wygląda w praktyce z tym co można było zrobić. Dokładnie to, ile można było zebrać z darmowych bonusów i jak można było to pomnożyć działając z procentem składanym. Pozdrawiam.

Giełda Bitbay oraz giełda Binance, są to miejsca, gdzie można kupić kryptowaluty. Tutaj znajdują się informację na ich temat: BitbayBinance. Sprawdź nasze aktualne bonusy, czyli darmowe pieniądze do zdobycia KLIKNIJ TUTAJ.

procent składany
procent składany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *