Działalność gospodarcza a biznes w internecie

Większość osób marzy o tym, żeby kiedyś prowadzić swój biznes, otworzyć działalność gospodarczą. Fajnie by było mieć coś swojego i pracować dla siebie a nie dla kogoś. Wtedy chętniej i z uśmiechem a nie z głową spuszczoną idziemy do pracy. Wtedy chcemy pracować, ponieważ chcemy się rozwijać i zarabiać. Mamy mega „pałera”. Czy aby prowadzenie działalności gospodarczej jest takie piękne i kolorowe? A co z tym popularnym teraz zarabianiem w internecie? Postaram się odpowiedzieć na te pytania, bo działałem w jednym i drugim, i trochę na ten temat wiem.

Działalność gospodarcza

Statystyki jeśli chodzi o działalność gospodarczą są szokujące. Ok 30 % nowo założonych firm upada w ciągu pierwszego roku. Po pięciu latach prowadzenia własnej firmy rezygnuje aż 70 % osób. I za każdym kolejnym rokiem odpadają następne. Ile firm przetrwa 10 lub więcej lat? Niewiele. Problemem jest to, że nie zdajemy sobie sprawy jak ciężką sprawą jest prowadzenie własnej działalności. Na początku nakreślamy super scenariusz. Gdzie wypisujemy lub myślimy, że wszystko nam się uda i pójdzie jak z płatka, a powinniśmy właśnie robić odwrotnie. Powinniśmy zakładać najgorsze scenariusze i być na nie przygotowani. Rozpisując wszystko pięknie ładnie, oczywiście po naszej myśli, po pierwszej kłodzie jaką dostaniemy pod nogi nasze plany się walą. Takich kłód niestety będzie wiele i dlatego jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani nie przeżyjemy nawet roku.

Koszty założenia firmy

Otwierając własną firmę powinniśmy mieć odłożone pieniądze na jej start. W zależności co chcemy otworzyć jakieś minimum 50 tysięcy złotych jest potrzebne na rozruch i przetrwanie. Czyli, potrzebujemy trochę kasy. Następnie będzie „papierologia”. Trzeba wszystko załatwić, wypełnić, poskładać papiery tu i tam. Musimy się wszystkiego dowiedzieć, albo zatrudnić osobę, która nam w tym pomoże.

Powiem Wam jak to było u mnie. Dobrze, że pomagał mi przy tym wszystkim prawnik, ponieważ przychodziły do mnie z urzędu papiery, gdzie było napisane, że muszę zapłacić za założenie działalności. Były to chyba jak dobrze pamiętam kwoty w granicach 600 zł i tych listów było kilka. Za każdym razem prawnik kazał mi to podrzeć i wyrzucić do kosza, bo mówił, że to jest naciąganie i nie muszę tego płacić. Musielibyście widzieć moje zdziwienie. Papier z urzędu, który naciąga tych co nie wiedzą? Jak to możliwe. A jednak, w Naszym kraju wszystko jest możliwe. Gdyby nie on, nie wiem ile tego bym zapłacił.

Ok, są pieniądze i papiery, teraz czas. Jeśli prowadzimy firmę sami, mamy milion spraw na głowie. I albo nie pracujemy już nigdzie, albo po prostu nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego ogarnąć. Na początku jesteśmy nabuzowani i możemy chodzić do pracy a później prowadzić swój biznes, ale to minie. Nie jesteśmy w stanie tego ciągnąć na dłuższą metę. Rzucenie pracy rzadko wchodzi w grę, ponieważ nasza firma nie jest w stanie na początku nas utrzymać. Przeważnie i tak to co zarobimy musimy wydać na inwestycję, aby się rozwijać. Zapieprzamy z jednej pracy do drugiej, a gdzie czas na dom i rodzinę? Nie ma. Ja z moją działalnością wytrzymałem chyba dwa lata, co i tak było już odwlekaniem zamknięcia w czasie. Był to na prawdę ciężki okres. Mnóstwo nerwów i stresu.

Zarabianie w internecie

Jak wyglądają inwestycje w internecie? Na pewno nie trzeba mieć takich wielkich sum pieniędzy na początek. Nic nas nie goni. Nie musimy niczego regularnie opłacać. Nie ma skomplikowanych papierków i wypełniania dokumentów. Co najważniejsze, możemy spokojnie chodzić do normalnej pracy i zajmować się inwestowaniem w internecie. Z reguły mamy pomoc od osoby, która nas wprowadza w ten biznes. Piszę z reguły, ponieważ nie wszyscy taką pomoc dają. Z mojej strony oczywiście ona jest. Więc nie martwicie się, że czegoś nie będziecie wiedzieli lub coś będzie niezrozumiałe i nikt wam nie pomoże. I tak mija dzień za dniem a nasze konto się powiększa. W tym przypadku czas działa na naszą korzyść, ponieważ nasze zyski rosną. W przypadku własnej działalności boimy się każdego kolejnego miesiąca i wszystkich wydatków związanych z nim.

Która opcja lepsza?

Podsumowując… Jeśli chcemy otworzyć własną działalność, również musimy zainwestować pieniądze. Czy i kiedy one nam się zwrócą? Raczej rzadko się to dzieje. Tak jak pisałem u góry 70 % firm upada w ciągu pięciu lat. Jak wychodzimy na zero to jest spoko, ponieważ często ludzie zostają z ogromnymi długami. Inwestując w internecie również mamy pewne ryzyko. Tylko, że jeśli mamy odpowiednią wiedzę i informację to jesteśmy w stanie maksymalnie je zmniejszyć.

Będąc tu i tu. Prowadząc działalność gospodarczą i zajmując się inwestowaniem w internecie, zdecydowanie lepszy jak dla mnie jest biznes internetowy. Szkoda, że nie wiedziałem o inwestowaniu w internecie przed założeniem działalności, chociaż i tamto doświadczenie mi się się przydało. Działam już ponad rok w internecie i zamiast zwijać swój interes, rozwijam go jeszcze bardziej. Myślę, że dzięki temu porównaniu zobaczycie, który z biznesów jest lepszy. Nie mówię, że własna działalność nigdy nie wyjdzie, ale start i jej rozwój jest mega ciężki.

Pozdrawiam.